- Reklama -zprávy

5 prípadov, keď musia dôchodcovia podať daňové priznanie

Date:

Share:

V Česku si mnoho dôchodcov privyrába zamestnaneckým pomerom, dohodou alebo samostatne zárobkovou činnosťou. Na mnoho z nich sa potom tiež vzťahuje daňová povinnosť. Kedy teda podáva penzista daňové priznanie?

Starobní dôchodcovia poberajúci riadny dôchodok si môžu k penzii ľubovoľne privyrábať, a to či už ako brigádnici, zamestnanci alebo prostredníctvom samostatne zárobkovej činnosti. Následne sa potom v týchto prípadoch ale často rieši otázka, či sú seniori povinní vyplniť a odovzdať daňové priznanie.

Pokiaľ osoba poberajúca starobný dôchodok pracuje iba u jedného zamestnávateľa, tak daňové priznanie podávať nemusí, bude za ňu vykonané ročné zúčtovanie dane v mzdovej učtárni, pričom môže uplatniť všetky daňové zľavy aj odpočty a získať daňovú vratku. Je ale veľa ďalších prípadov, keď starobný dôchodca musí odovzdať daňové priznanie. A to ani nemusí pracovať. Táto povinnosť môže vzniknúť z rôznych príjmov. Z akých?

Práca pre viacerých zamestnávateľov
Ak zarábate ako SZČO
Ak máte príjmy z prenájmu
Keď máte príjmy z investícií alebo kapitálového majetku
Ak máte nadpriemerne vysoký dôchodok

  1. Keď pracujete u viacerých zamestnávateľov
    Podobne ako u pracujúcich, ktorí nie sú na dôchodku, sa nemusia priznávať k dani tí penzisti, ktorí si zarábajú iba u jedného zamestnávateľa, v takom prípade stačí vykonať ročné zúčtovanie dane. Povinnosť vzniká až v prípade, keď máte zamestnávateľa súčasne minimálne dva az druhého príjmu nie je odvedená zrážková daň. Tá sa odvádza, ak je zárobok z DPP a DPČ do limitu. Z každého zamestnania v takom prípade budete na vyplnenie daňového priznania potrebovať potvrdenie o zdaniteľných príjmoch.

Základná daňová zľava na poplatníka
U dôchodcov a seniorov platia samozrejme všetky daňové zľavy a odpočty, ktoré je možné uplatniť. Základná daňová zľava na poplatníka je vo výške 27 840 korún ročne (pre príjmy za rok 2022 činí 30 840 Sk). Ak napríklad osoba pracovala u jedného zamestnávateľa, ale odišla do starobného dôchodku v priebehu roka, tak zľava na daňovníka nebola uplatnená v plnej ročnej výške pri každomesačnej výplate čistej mzdy. V takom prípade síce starobný dôchodca nemá povinnosť podať daňové priznanie, ale rozhodne sa mu to oplatí, pretože vďaka uplatneniu zľavy na daňovníka bude mať nárok na daňovú vratku.

Čítajte tiež: Ako sa uplatňuje základná daňová zľava na poplatníka?

  1. Ak zarábate ako SZČO
    Pre každého, kto vykonáva samostatne zárobkovú činnosť a jeho ročný príjem je viac ako 15 000 Sk, je daňové priznanie povinné. Z tohto pravidla nie sú vyňatí ani dôchodcovia. Okrem toho sú ešte povinní dodať prehľady o príjmoch a výdavkoch na zdravotnú poisťovňu a okresnú správu sociálneho zabezpečenia.

Kedy musí podať dôchodca daňové priznanie

zdroj: Shutterstock

Aký poberáte dôchodok?

Menej ako 9 tisíc
9 – 12 tisíc
12 – 15 tisíc
Viac ako 15 tisíc
Celkom hlasovalo: 283935

  1. Ak máte príjmy z prenájmu
    Pokiaľ máte príjmy z prenájmu bytu, domu či napr. pozemku, povinnosť podať daňové priznanie sa vám rozhodne nevyhne. Pri príjmoch z prenájmu je obrovskou výhodou, že nepodliehajú odvodom na sociálne a zdravotné poistenie. Navyše si dokonca môžeme odpočítať aj výdavky. Pri výpočtoch môžeme vychádzať z reálnych výdavkov alebo z uplatnenia výdavkového paušálu (30 %). Práve zdanenie za pomoci paušálu vyjde vo väčšine prípadov výhodnejšie, a to najmä ak bude vypočítaných 30 % vyšších, než boli reálne výdavky.

Čítajte tiež: Ako sa daní príjmy z prenájmu

  1. Keď máte príjmy z investícií alebo kapitálového majetku
    Niektoré príjmy z investícií a kapitálového majetku sa daní priamo u platiteľa dane prostredníctvom osobitnej sadzby dane. V takom prípade je potom daňová povinnosť voči nim vyriešená a ich priznávanie nemusíte riešiť. Niektoré príjmy z kapitálu si však musíte zdaniť sami. Daňové priznanie na dôchodku potom musíte podať kvôli týmto:

úroky a iné výnosy z poskytnutých úverov a zápožičiek,
úrok z omeškania,
úrokové a iné výnosy z držby zmeniek,
výnos z jednorazového vkladu.
Ako sa daní kapitálový majetok?

  1. Ak máte nadpriemerne vysoký dôchodok
    K zdaňovaniu dôchodku podľa zákona o daniach z príjmu dochádza, keď ročný úhrn dôchodku presiahne 36-násobok minimálnej mzdy, ktorá v roku 2021 bola 15 200 Sk. Za rok 2021 je teda hraničnou čiastkou 547 200 korún, resp. 45 600 korún mesačne. Za rok 2022 potom spoločne so zvýšenou minimálnou mzdou dochádza aj k navýšeniu hraničných čiastok na 583 200 korún ročne a 48 600 korún mesačne. Dôchodcovia poberajúci štátny dôchodok nad hraničné sumy sú povinní podať daňové priznanie.

━ nové příběhy

Prešovský EUROGOLD rozdáva výhry po celom Slovensku

Licenciu na prevádzkovanie hazardných hier získala prešovská spoločnosť EUROGOLD len pred pár rokmi. Dnes už má vo svete online hazardu pomerne silné miesto a...

Inovácie a trendy v oblasti dverného a okenného kovania

V dnešnej dobe je dverné a okenné kovanie viac než len funkčnou súčasťou našich domovov a kancelárií. Stáva sa významným prvkom dizajnu, bezpečnosti a...

Ako zložiť párty stan

Svoj párty stan ľahko rozložíte a zložíte. Pred prvým použitím sa vám ale jednoznačne bude hodiť návod. Ako na to?Ako rozložiť párty stanNa postavenie...

Maklér dlhopisov

Všetci, ktorí sa zaujímajú o finančné trhy, burzu, investovanie a obchodovanie, vedia viac či menej o burzových makléroch. Môžeme ich poznať aj pod pojmom...

Kúpte si dokonalý umelý vianočný stromček pre ešte dokonalejšie Vianoce.

Hľadáte dokonalý vianočný stromček s perfektným hustým vzhľadom a rovnomerne rozmiestnenými vetvičkami? Potom sú tu pre vás umelé vianočné stromčeky, ktoré splnia aj tie najvyššie...
- Komerční sdělení -pr článek