- Reklama -zprávy

Akým spôsobom môže zamestnanec vymáhať nevyplatenú mzdu od zamestnávateľa?

Date:

Share:

Čakanie na vyplatenie mzdy od zamestnávateľa sa niekedy môže stať nekonečným. Ako sa brániť voči nezodpovedným zamestnávateľom a cez aké orgány vymáhať nevyplatenú mzdu?

Pokiaľ pracujete pod riadnou pracovnou zmluvou (HPP, DPČ, DPP), máte nárok na vyplatenie mzdy od vášho zamestnanca, a to v takej výške, ktorá je dojednaná v zmluve. Často sa stane, že sa firme nedarí a zamestnanci tak musia na výplatu čakať. Kedy je čakanie ešte prijateľné a odkedy je možné dať na zamestnávateľa žalobu?

Kedy nemôžete vymáhať mzdu od zamestnávateľa
Môžete so zamestnávateľom ukončiť pracovný pomer
Ako postupovať, keď vám zamestnávateľ nezaplatil
Čo robiť, keď ani predžalobná výzva nezaberie
Kedy žiadať o vyplatenie dlžnej čiastky Úrad práce SR
Vymáhanie mzdy

Zdroj: Shutterstock

Kedy nemôžete vymáhať mzdu od zamestnávateľa?
Vykonávali ste prácu bez patričnej pracovnej zmluvy? V takom prípade sa svojich ušlých peňazí len tak nedomôžete. Zostáva vám len možnosť trpezlivého vyjednávania s človekom, ktorý vám prácu poskytol. V lepšom prípade získate aspoň časť výplaty. Práca na čierno sa vám v tejto situácii naozaj neoplatí, bez ohľadu na to, že vám inšpektorát práce môže naložiť tučnú pokutu.

Môžete so zamestnávateľom ukončiť pracovný pomer?
Zamestnávateľ vám musí vyplatiť mzdu najneskôr posledný deň v mesiaci, ktorý nasledoval po mesiaci, keď zamestnanci vznikol nárok na mzdu. Ak zamestnávateľ nestihne v tomto období mzdu zaplatiť, môžete s ním do 15 dní od konca mesiaca vzniku nároku na mzdu, okamžite rozviazať pracovný pomer. Ďalšie dva mesiace po skončení pracovného pomeru máte nárok na „odstupné“ vo výške vášho priemerného mesačného zárobku, ktorý by ste dostali počas výpovednej doby.

Príklad:

Pracovali ste ako zamestnanec v mesiaci januári. Zamestnávateľ má povinnosť vám vyplatiť mzdu do konca februára. Pokiaľ tak neurobí, začína mu plynúť tzv. ochranná lehota trvajúca 15 dní. Pokiaľ ani 16. marca svoju výplatu neuvidíte, máte nárok na okamžité ukončenie pracovného pomeru so zamestnávateľom.

TIP: Kedy môžete odísť z práce hneď a dať hodinovú výpoveď?

Ako postupovať, keď vám zamestnávateľ nezaplatil?
Najskôr zo všetkého by ste mali zamestnávateľa písomne ​​požiadať o zaplatenie dlžnej čiastky a zároveň ho informovať o ďalších krokoch, ktoré urobíte, keď pohľadávku nezaplatí. Pokiaľ ani na túto výzvu zamestnávateľ nepristúpi, je na rade prípadné podanie predžalobnej výzvy, či rovno podanie žaloby na súd.

Predžalobná výzva
Ešte, než vec poženiete na súd, je dobré spísať predžalobnú výzvu. Na spísanie predžalobnej výzvy si určite nájdite odborníka, napríklad advokáta. Výzvu môžete podať najmenej 7 dní pred podaním pohľadávky na súd. Spísanie predžalobnej výzvy sa vám určite oplatí, pretože v prípade uznania oprávnenej žaloby, prejde povinnosť uhradiť procesné náklady na zamestnávateľa.

TIP: Dlží vám šéf výplatu? Vieme, ako z neho peniaze dostať

Čo robiť, keď ani predžalobná výzva nezaberie?
Ak nezabrala ani predžalobná výzva, je načase vec predložiť súdu. Majte na pamäti, že nárok na výplatu ušlej mzdy s úrokmi z omeškania, môžete využiť maximálne 3 roky od vzniku pohľadávky. Určite sa vám s podaním žaloby oplatí neotáľať, pretože poškodených zamestnancov môže byť oveľa viac a pohľadávky budú získavané podľa poradia, v ktorom prišli požiadavky na ich vymáhanie.

Kedy žiadať o vyplatenie dlžnej čiastky Úrad práce SR?
Spôsob vymáhania dlžnej čiastky prostredníctvom úradu práce môžete využiť vtedy, keď zamestnávateľ má viac nezaplatených pohľadávok a je tak v insolvenčnom konaní.

Pokiaľ teda budete požadovať náhradu mzdy od úradu práce, musí byť na vášho zamestnávateľa podaný insolvenčný návrh. Insolvenčný návrh na príslušný súd môžete podať ako vy, tak ktorýkoľvek iný poškodený zamestnanec.

Súd potom upovedomí spádový úrad práce (podľa sídla zamestnávateľa) o platobnej neschopnosti zamestnávateľa. Úrad práce potom tieto informácie má povinnosť zverejniť na úradnej tabuli spolu s údajom o lehote, do ktorej môžu zamestnanci nárok na vyplatenie mzdy uplatniť.

Kľúčové obdobie pre náhradu mzdy sa stanovuje podľa dátumu podania návrhu na konkurzné konanie. Rozhodujúcim obdobím sú 3 kalendárne mesiace pred podaním insolvenčného návrhu a 3 mesiace po podaní insolvenčného návrhu. Ak bol insolvenčný návrh podaný 5. júla 2022, bude rozhodným obdobím 1. 4. 2022 – 31. 10. 2022. Mzda vám môže byť vyplatená maximálne za 3 kalendárne mesiace.

Zamestnanci sa o ušlý zisk môžu prihlásiť najneskôr do 5 mesiacov a 15 dní, od doby, keď zverejnil úrad práce informácie o insolvencii zamestnávateľa.

━ nové příběhy

Prešovský EUROGOLD rozdáva výhry po celom Slovensku

Licenciu na prevádzkovanie hazardných hier získala prešovská spoločnosť EUROGOLD len pred pár rokmi. Dnes už má vo svete online hazardu pomerne silné miesto a...

Inovácie a trendy v oblasti dverného a okenného kovania

V dnešnej dobe je dverné a okenné kovanie viac než len funkčnou súčasťou našich domovov a kancelárií. Stáva sa významným prvkom dizajnu, bezpečnosti a...

Ako zložiť párty stan

Svoj párty stan ľahko rozložíte a zložíte. Pred prvým použitím sa vám ale jednoznačne bude hodiť návod. Ako na to?Ako rozložiť párty stanNa postavenie...

Maklér dlhopisov

Všetci, ktorí sa zaujímajú o finančné trhy, burzu, investovanie a obchodovanie, vedia viac či menej o burzových makléroch. Môžeme ich poznať aj pod pojmom...

Kúpte si dokonalý umelý vianočný stromček pre ešte dokonalejšie Vianoce.

Hľadáte dokonalý vianočný stromček s perfektným hustým vzhľadom a rovnomerne rozmiestnenými vetvičkami? Potom sú tu pre vás umelé vianočné stromčeky, ktoré splnia aj tie najvyššie...
- Komerční sdělení -pr článek