Na aké peniaze má nárok rodina a ďalší pozostalí po zamestnancovi, ktorý zomrel v dôsledku pracovného úrazu alebo choroby z povolania? Prečo odškodnenie v posledných 2 rokoch tak veľmi narástlo?
Na čo má nárok samotný poškodený pracovník
Aký je rozdiel medzi bolestným a sťažením spoločenského uplatnenia?
Dedia sa nároky poškodeného zamestnanca alebo prepadajú?
Príspevok na pohreb a smútočný obrad
Aké sú nároky rodinných príslušníkov?
Druh a družka majú nárok na odškodnenie až od r. 2021
Ako môžu získať odškodnenie za úmrtie pred r. 2021 aj druh a družka?
Na čo má nárok samotný poškodený pracovník
Pokiaľ niekto utrpí pracovný úraz alebo ochorie na chorobu z povolania, má nárok na kompenzáciu jemu vzniknutej škody, predovšetkým pochopiteľne tej na zdraví. Pôjde predovšetkým o bolestné, náhradu sťaženia spoločenského uplatnenia a prípadnú úrazovú rentu, pokiaľ musí zmeniť povolanie a nastúpiť do práce, ktorá je horšie platená. Alebo keď nemôže prácu vykonávať vôbec a skončí v invalidnom dôchodku.
Čítajte tiež: Kedy dostanete od zamestnávateľa náhrady, keď ste v pracovnej neschopnosti?
Aký je rozdiel medzi bolestným a sťažením spoločenského uplatnenia?
Telesné a duševné utrpenie pri škodovej udalosti na zdraví av dobe liečenia sa odškodňuje náhradou za bolesť, trvalé zdravotné následky prejavujúce sa v obmedzenej možnosti zapojenia do rôznych životných činností sa odškodňujú náhradou za sťaženie spoločenského uplatnenia. Úrazová renta potom dorovnáva príjmy poškodeného zamestnanca, teda znížený zárobok (popr. úplný výpadok zárobku) s pripočítaním invalidného dôchodku na skoršiu úroveň, a to v čase po skončení pracovnej neschopnosti (liečenie). Počas liečenia, kedy ešte trvá zamestnanie zraneného alebo chorého zamestnanca, má nárok na náhradu za stratu na zárobku počas pracovnej neschopnosti. Tá dorovnáva nemocenské dávky na úroveň priemerného zárobku pred vznikom škody.
Okrem toho má poškodený zamestnanec nárok na náhradu účelne vynaložených nákladov spojených s liečením, ktoré neuhradila zdravotná poisťovňa z verejného zdravotného poistenia. Okrem toho mu musí byť nahradená vecná škoda, napríklad za zničené ošatenie a iné poškodené veci.
Čítajte tiež: Čo všetko môže byť pracovným úrazom alebo chorobou z povolania a zaslúži zamestnanec odškodnenie?
Dedia sa nároky poškodeného zamestnanca alebo prepadajú?
Všetky tieto nároky a peniaze dedia po zamestnancovi pozostalí, pokiaľ si ich sám nestihol vyinkasovať, pretože liečba bola neúspešná a zomrel. Nededí sa pochopiteľne nárok na úrazovú rentu, pretože pozostalí sami majú za určitých podmienok nárok na svoju vlastnú rentu.
Ide o náhradu nákladov na výživu pozostalých, teda peňažnú rentu pre vdovy, vdovce a siroty. Vypláca sa opakovane každý mesiac. Počíta sa z priemerného zárobku zamestnanca. Ak pred svojou smrťou poskytoval alebo bol povinný poskytovať výživu jednej osobe, potom náhrada nákladov na výživu pozostalého je 50 % uvedeného priemerného zárobku. Ak poskytoval výživu viacerým osobám, náhrada je 80 % priemerného zárobku. Ak je teda viac pozostalých spĺňajúcich uvedenú podmienku (že boli závislí na výžive od zamestnanca), rozdelí sa náhrada medzi nich. Táto renta pre pozostalých je každoročne valorizovaná v závislosti na inflačnom vývoji resp. je odvodzovaná od priemerného nárastu výšky dôchodkov.
Pracovný úraz – odškodnenie pozostalých aj druha a družky
Zdroj: Depositphotos
Akú ste uzavreli pracovnú zmluvu?
Na plný úväzok
Na skrátený úväzok
Na dohodu o pracovnej činnosti
Na dohodu o vykonaní práce
Iné
Celkom hlasovalo: 12171
Príspevok na pohreb a smútočný obrad
Pozostalí, ktorí vypravili pohreb, majú nárok na náhradu primeraných nákladov spojených s pohrebom. Pre rok 2022 bola táto čiastka zvýšená na 55 600 Sk oproti doterajším 52 000 Sk pre rok 2021 (do konca roka 2020 išlo o maximálne 20 000 Sk). O výške sumy rozhoduje dátum úmrtia zamestnanca. Túto čiastku ale nedostanú pozostalí vždy a celú. Od primeraných nákladov spojených s pohrebom sa odpočíta pohrebné.

Aké sú nároky rodinných príslušníkov?
Manžel alebo registrovaný partner (rovnakého pohlavia), deti (neplnoletých i dospelých) a rodičia zamestnanca majú nárok na jednorazovú náhradu nemajetkovej ujmy (vlastne sa dá povedať smútku), ktorá činí v r. 2022 741 000 Sk, keď bola zvýšená z doterajších Sk pre rok 2021. Aj naďalej bude dochádzať k valorizácii v závislosti na vývoji miezd. (Do roku 2020 jednorazové odškodnenie predstavovalo len 240 000 Sk.) Nárok na uvedené sumy má každý pozostalý samostatne, teda treba každé dieťa zamestnanca, ale obaja žijúci rodičia zamestnanca sa spolu musia rozdeliť – dostávajú každý len polovicu. Pokiaľ žije už len jeden rodič zamestnanca, potom dostane plnú čiastku odškodnenia.