- Reklama -zprávy

O dedičstve II: Závet – všetko pre deti, či ženu Filoménu?

Date:

Share:

Dedičstvo zrejme zostane nočnou morou mnohých rodičov, pretože v mnohých prípadoch sa dedičia budú cítiť oklamaní. Závet je klasická forma spôsobu riešenia tohto problému. Kto dediť zo zákona musí? Z akých dôvodov môžete vydediť svoje deti? Je nutné spísať závet u notára? A môžete sa zriecť dedičstva?

Závet je veľmi častou a obľúbenou formou riešenia pozostalosti. Svoju pozostalosť ale môžete riešiť aj ďalšími formami:

Dedenie podľa dedičskej postupnosti
Dedičská zmluva
Majetok radšej darovať
Vďaka závetu sa zbavíte dotieravej háveď (potenciálnych dedičov)

Čo je závet a čo musí obsahovať?
Závet možno definovať ako jednostranný právny akt, ktorý stanovuje, kto bude dedičom pozostalosti. Zostaviteľ (osoba, po ktorej sa dedí majetok) väčšinou spíše, ktorá časť majetku pripadne tomu ktorému dedičovi. Závet môže byť menená aj bez vedomia dedičov, čo je jej nevýhoda (pre niekoho výhoda) oproti dedičskej zmluve, kde sa každú zmenu musia dediči (podpísaní na dedičskej zmluve) dozvedieť. Navyše pri existencii dedičskej zmluvy sa dedičstvo riadi podľa dedičskej zmluvy a až následne podľa závetu. V závete nesmú chýbať nezabudnuteľní dedičia, pokiaľ neboli vydedení, či sa nezriekli dedičstva. Pokiaľ nie je uvedené, kto akú časť majetku dedí, tak sa dedí rovným dielom. Vo všetkých prípadoch, keď sa poručiteľ zrejme prepočítal, sa vykoná delenie tak, aby bola jeho vôľa naplnená čo najlepšie.

Čítajte tiež:

Euro.sk – zmeny v dedičskom práve

Aké zmeny v dedičstve priniesol občiansky zákonník?

Kedy budete pri predaji nehnuteľnosti platiť daň?

Aké sú podmienky závetu?
Podmienkou pre spísanie závetu je svojprávnosť poručiteľa. Navyše musí byť starší ako 15 rokov (to musí schváliť jeho zákonný zástupca, či to musí byť schválené formou verejnej listiny). Kto bol vo svojprávnosti obmedzený, tak je možné spísať závet formou verejnej listiny.

Závet môže byť spísaná v písomnej forme, ale tiež môže byť zhotovená ústne (za špecifických podmienok). Ďalej sú dva spôsoby spísania závetu:

  1. Súkromnú listinnú

Bez svedkov – vlastnou rukou s vlastným podpisom.
So svedkami – vlastnoručne podpísaná, pred dvoma svedkami vyhlásiť, že sa jedná o vašu poslednú vôľu (s ich podpismi).

  1. Verejnú listinnú

Najčastejšie ľudia volia túto podobu, ktorá je podpísaná u notára.
Zostaviteľ si v závete môže stanoviť aj ďalšie rôzne podmienky – vek dediča, či čas, kedy mu bude majetok pridelený. S tým súvisí aj určenie správcu pozostalosti, ktorý môže majetok spravovať po smrti poručiteľa, než sa vyrieši dedičské konanie (alebo kým nenastanú podmienky uvedené v závete). Podmienky nesmú zasahovať do záležitostí osobnej povahy dediča alebo viesť k jeho zrejmému obťažovaniu svojvôlia poručiteľa.

Novšie závet berie všetko!
Závet má jednu nevýhodu, vy ako dedič nemusíte byť informovaní o jej zmene alebo o spísaní nového závetu. Pri závete platí, že ten, ktorý bol spísaný neskôr, je platný a skorší sa ruší. Zrušiť závet sa dá tiež jej odvolaním – vyžaduje zničenie pôvodnej listiny, na ktorej bol závet spísaný.

Slovník pojmov

Dedičské právo – vzniká smrťou poručiteľa. Ak niekto zomrie pred poručiteľom, alebo súčasne s ním, nededí po ňom a právo mnohokrát prechádza na potomkov.
Dedič – po smrti mu pripadá majetok.
Postaviteľ – človek, ktorý chce po smrti dedičom odkázať svoj majetok.
Odmietnutie dedičstva – dedič má 30 dní na odmietnutie dedičstva.
Súpis pozostalosti – zoznam všetkého majetku zosnulého človeka, ktorý vyhotovuje notár.
Pozor na deti – nezabudnuteľné dediča?
Pri závete nemožno zabudnúť na tzv. nezabudnuteľné dediča, teda potomkov zosnulého, ktorí neboli vydedení, alebo sa sami dedičstva nezriekli. Neopomenuteľný dedič, ktorý sa nenachádza v závete a nie je vydedený, ani sa dedičstvo nezriekol, môže následne vymáhať svoj podiel od ostatných dedičov. Pokiaľ dieťa (nezabudnuteľný dedič) zomrie pred smrťou rodičov, tak jeho právo nezabudnuteľného dediča prechádza na jeho potomkov. Každé maloleté dieťa má zo zákona nárok na ¾ zo svojho zákonného dedičského podielu. V prípade dospelého dieťaťa je jeho nárok vo výške aspoň ¼ zákonného dedičského podielu.

Neposlušné detičky ja mám, vydediť ich radšej dám!
Vydedenie je spôsob, ako zabrániť tomu, aby nezabudnuteľní dedičia dedili (vaši potomkovia). Vykonáva sa listinou, ale môže byť aj súčasťou závetu. Podmienky pre vydedenie sú stanovené zákonom. Ľahko ich zjednodušíme a zhrnieme do 4 bodov:

Dedič neposkytol pomoc v chorobe, v starobe av ďalších prípadoch.
Dedič neprejavuje skutočný záujem.
Dedič bol odsúdený pre úmyselný trestný čin na odňatie slobody na minimálne 1 rok.
Dedič vedie trvalo nezriadený život.
Čo robiť, keď sa dedia dlhy?
Pozostalosť, ktorú môžete zdediť, netvorí iba majetok, ale aj dlhy. Môžete si od notára nechať vypísať súpis pozostalosti, ktorá by mala zahŕňať všetok majetok aj dlhy. Pokiaľ dlhy prekračujú hodnotu majetku, odporúčame odmietnutie dedičstva. Na to máte právo, ale iba 30 dní od tej doby, čo vám ako dedičovi bola oznámená súdom (notárom) možnosť odmietnutia.

━ nové příběhy

Prešovský EUROGOLD rozdáva výhry po celom Slovensku

Licenciu na prevádzkovanie hazardných hier získala prešovská spoločnosť EUROGOLD len pred pár rokmi. Dnes už má vo svete online hazardu pomerne silné miesto a...

Inovácie a trendy v oblasti dverného a okenného kovania

V dnešnej dobe je dverné a okenné kovanie viac než len funkčnou súčasťou našich domovov a kancelárií. Stáva sa významným prvkom dizajnu, bezpečnosti a...

Ako zložiť párty stan

Svoj párty stan ľahko rozložíte a zložíte. Pred prvým použitím sa vám ale jednoznačne bude hodiť návod. Ako na to?Ako rozložiť párty stanNa postavenie...

Maklér dlhopisov

Všetci, ktorí sa zaujímajú o finančné trhy, burzu, investovanie a obchodovanie, vedia viac či menej o burzových makléroch. Môžeme ich poznať aj pod pojmom...

Kúpte si dokonalý umelý vianočný stromček pre ešte dokonalejšie Vianoce.

Hľadáte dokonalý vianočný stromček s perfektným hustým vzhľadom a rovnomerne rozmiestnenými vetvičkami? Potom sú tu pre vás umelé vianočné stromčeky, ktoré splnia aj tie najvyššie...
- Komerční sdělení -pr článek