SZČO často pri výkone svojej samostatnej činnosti využívajú pomoc manželky (manžela), s ohľadom na daňové povinnosti sa jedná o spoluprácu. Kedy prináša spolupráca zaujímavú úsporu na sociálnom poistení?
Podľa zákona o dani z príjmu môže manžel na spolupracujúcu manželku alebo manželka na spolupracujúceho manžela previesť maximálne 50 % podielu príjmov a výdavkov a suma, o ktorú príjmy prevyšujú výdavky, nesmie byť za kalendárny rok viac ako 540 tisíc Sk alebo 45 tisíc Sk za každý mesiac spolupráce .
Spolupracujúca manželka (manžel) je tiež SZČO
Úspora na dani z príjmu
Spolupráca a úspora na sociálnom poistení za rok 2021
Zdroj: Depositphotos
Podnikáte? Alebo radšej ste zamestnaní?
podnikám
som zamestnaný
som nezamestnaný
zatiaľ nepodnikám, ale premýšľam o tom
Celkom hlasovalo: 41268
Spolupracujúca manželka (manžel) je tiež SZČO
Z daňového pohľadu je spolupracujúca manželka (manžel) tiež samostatne zárobkovo činnou osobou a pri spolupráci počas roku 2021 musí odovzdať nielen daňové priznanie k dani z príjmu, ale aj prehľady na zdravotnú poisťovňu a miestne príslušnú OSSZ. V prípade, že je spolupráca vykonávaná popri zamestnaní, tak rodina ušetrí na sociálnom poistení. Spolupráca pri zamestnaní je totiž považovaná za výkon vedľajšej samostatnej zárobkovej činnosti a do hrubého zisku za rok 2021 vo výške 85 058 Sk sa z výkonu vedľajšej samostatnej zárobkovej činnosti sociálne poistenie neplatí.
Praktický príklad
Podnikateľ Filip dosiahol hrubý zisk za rok 2021 vo výške 540 000 Sk. Pán Filip vykonáva hlavnú samostatnú zárobkovú činnosť, pričom mu pri nej s administratívou pomáha manželka Romana. Pani Romana bola po celý rok zamestnankyňou a spolupráca je pre ňu vedľajšou samostatnou zárobkovou činnosťou. Pán Filip prevedie na manželku Romanu 15% príjmov a výdavkov, teda hrubý zisk 81 000 Kč.
Výpočet rodinného SP bez spolupráce – V prípade, že by pán Filip nepreviedol na manželku v rámci spolupráce 15 % príjmov a výdavkov, potom by ročné sociálne poistenie za rok 2021 predstavovalo 78 840 Kč (540 000 Kč x 50 % x 29,2 %) . Ročné sociálne poistenie sa počíta z vymeriavacieho základu, pričom skutočným vymeriavacím základom je polovica daňového základu. Sadzba sociálne poistenie je 29,2% z vymeriavacieho základu.
Rodinné SP pri spolupráci – Pri spolupráci činí hrubý zisk pána Filipa 459 000 Sk (540 000 Sk – 81 000 Sk). Vymeriavací základ je polovica daňového základu. Z dôvodu spolupráce zaplatí pán Filip za rok 2021 na sociálnom poistení 67 014 Kč (459 000 Kč x 50 % x 29,2 %). Pani Romana z vedľajšej samostatnej zárobkovej činnosti žiadne sociálne poistenie platiť nebude, pretože hrubý zisk je do limitu.
Vďaka spolupráci zaplatia manželia na sociálnom poistení menej o 11 826 Kč (78 840 Kč – 67 014 Kč). Nižší odvod na sociálnom poistení bude v budúcnosti pre pána Filipa znamenať nižší štátny dochodok. Na dani z príjmu fyzických osôb a zdravotnom poistení k žiadnej finančnej úspore z dôvodu spolupráce nedôjde. Pri spolupráci zaplatí pán Filip menej aj na dani z príjmu aj na zdravotnom poistení, ale o rovnakú sumu zaplatí viac na dani z príjmu manželka pani Romana.
Úspora na dani z príjmu
K vyššej rodinnej daňovej úspore môže dochádzať, ak sa spolupráca vykonáva napr. počas poberania rodičovského príspevku, kedy sa takisto jedná o vedľajšiu samostatnú zárobkovú činnosť, a pritom nie sú pre žiadny iný zdaniteľný príjem uplatnené daňové zľavy a daňové odpočty. Pri využití iba zľavy na poplatníka vo výške 27 840 Sk sa neplatí nič na dani z príjmu až do daňového základu vo výške 185 600 Sk. Pri využití inštitútu spolupráce nemožno uplatniť zľavu na manželku s vlastnými rozhodnými príjmami nepresahujúcou 68 tisíc Sk vo výške 24 840 Sk.

Pokračovanie praktického príkladu
V prípade, že by pani Romana vykonávala spoluprácu počas materskej a rodičovskej dovolenky počas roku 2021 a nemala žiadne iné zdaniteľné príjmy, potom by došlo mimo vyššie vypočítanú úsporu na sociálnom poistení ešte k úspore na dani z príjmu fyzických osôb vo výške 12 150 Kč, pretože z prevedeného hrubého zisku vo výške 81 000 Sk by pani Romana neplatila daň z príjmu, zatiaľ čo bez spolupráce by pán Filip daň z príjmu z tejto sumy platil. Zľavu na manželku by bez spolupráce pán Filip uplatniť nemohol, pretože ročné rozhodné príjmy manželky by boli vyššie ako 68 tisíc Sk, pretože poberaná materská sa do hodnoteného príjmu počíta.